Bu Blogda Ara

3 Mayıs 2017 Çarşamba

Eski Lastiklerden Soğuk Tutucu Kutu Yapımı
Arabanın lastiklerini değiştirdikten sonra eski lastikler elimde kaldı. Çöpe atmaya çevre bilinci nedeniyle pek sıcak bakmadığımdan, nasıl değerlendirebileceğimi düşündüm.
Bahçede toplantılar sırasında sıkça eksikliği duyulan soğuk tutucu kutu geldi aklıma. İnternet'te araştırdım ama lastik ile yapan bulamadım hiç. Aslında çok zor bir şey değildir herhalde diyerek işe koyuldum. Bira şişelerinin içine sığması için iki adet lastiği üst üste koymaya karar verdim. Matkapla delip M10 cıvatalar ile de birbirine bağladım.
 Daha sonra bu lastik kulesinin altını kapatmak için elimde olan OSB malzemeyi kullanmak için, iki levhayı birbirine bağlayıp, üzerilerine bir daire çizdim. Daha sonra dekupaj testere ile kabaca kestim.

Taban tahtasını mat parçası ile kapladıktan sonra, ahşap vidaları ile lastiğin altına vidaladım.
Yan duvarların izolasyonunu sağlamak için de, karşı apartmanın mantolaması sırasında artan Strofor parçalarını yanlara yerleştirip, Poliüretan köpük ile boşlukları doldurdum. İki tüp köpük sıktım, kabarıp şişen ve sertleşen parçaları da bıçak ile keserek, yuvarlak şekli korudum.
 


İç tarafın yapımında en son olarak da yan duvarları yine mat ve zımba ile kapladım.

Dış tarafı da güzel bir kırmızı sprey boya ile boyayınca, lastiğin profilleri ortaya çıktı.

Artık üst kapağı yapmaya geldi sıra. Üst tarafı hem kapak, hem de masa olarak kullanabilmek için suya dayanıklı 9 mm kontrplak kestim. M10 cıvata ile kapak yana açılacak şekilde bağladım. Üst tarafa da tik yağı sürerek ıslanmaya karşı korumaya aldım. Ayrıca altına izolasyon için yine mat yapıştırdım.Kolay taşınması için yanlara örme banttan kulp yaptım ve kapağın istenmeden açılmaması için de öne menteşeli kilit taktım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder